петък, 20 март 2009 г.

Ура! Криза е






Информация за кредити и банкови услуги Биковете навлякоха мечи кожи, докато чакат пазара да удари дъното





Дали точно в годината на бика, според китайския хороскоп, мечките ще завладеят капиталовите пазари?
Масовата паника срива котировките на публичните компании от САЩ до Европа и Русия. Лошите новини, като плановете за национализация на американски банки и изложението на финансовите институции от евро-зоната на кредитните пазари на Източна Европа отблъснаха инвеститорите от книжата от този сектор. След сътресенията от есента на миналата година, вече никое дружество не изглежда достатъчно голямо, за да не е застрашено от фалит.
В същото време обаче, играчите изглежда забравят първото правило на търговията с ценни книжа – винаги действай против движението на тълпата. С други думи –


купувай, когато пазарът пада,



и продавай, когато се качва. Не случайно привърженик на този подход е именно гуруто на капиталовите пазари Уорън Бъфет.
Разбира се, не трябва да се подценява факта, че финансовата криза неминуемо ще се отрази на корпоративните печалби и дивидентите. Еуфорията отмина, и сега навярно всеки ще се съгласи, че тя не беше здравословна. Сега, донякъде след дъжд качулка, вече стана очевидно, че очакванията за бърза печалба са сигурна рецепта за разочарование.
Въпреки това, има редица стабилни глобални компании, за които важи принципът на Ницше – което не те убива, те прави по-силен. Кризата ще разчисти конкуренцията и стабилните дружества ще се завърнат с по-убедителни позиции от всякога. Нещо повече – някои от емитентите на пазара са виждали и по-лоши времена и са оцелели на легендарната криза от 30-те години, Втората световна война и поредицата повече или по-малко сериозни сътресения от края на миналия век.
И докато светът заплаща цената на непредпазливата алчност, затягайки кесията си, представянето на някои сектори може да е накърнено за години напред, докато други ще претърпят само временен спад. Доколкото временен ще е той, е все още рано да се каже, но е ясно, че редица глобални тенденции и проблеми, които минаха на заден план заради финансовата криза, няма да изчезнат от само себе си. Колкото и да затягат разходите си, потребителите и националните икономики все още ще имат нужда от гориво, храна, медикаменти, и комуникации.
Дотогава,


бягството към златото



като убежище за инвеститорите в смутните времена поставя в добра позиция и дружествата, добиващи ценния метал.
Глобалното затопляне също остава сериозен проблем на човечеството, въпреки че дискусиите в тази насока напоследък отстъпват пред финансовите новини. В тази област кризата ще отсее мечтателите, които просто се надяваха да се възползват от ентусиазма в областта на алтернативните енергийни източници, от компаниите със сериозни проекти и разработки.
Любителите на риска не се впечатляват от кризата толкова, че да загърбят изкусителните обещания на развиващите се пазари. Въпреки че Московска фондова борса бе едно от тържищата, отбелязали най-значителен спад на котировките, някои анализатори защитават тезата, че четворката БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай) не е загубила своя потенциал. Според тях, високият икономически ръст в тези държави ще се възстанови още през 2010 г., а ключовите сектори, от които смелите инвеститори могат да извлекат печалба, са енергетиката, основните суровини и промишлеността.
Нещо повече – биковете твърдят, че принудително наложената пауза в развитието не само няма да навреди на публичните дружества от тези страни, но дори ще им се отрази благоприятно.


Корпорациите от БРИК



отбелязваха главозамайващ ръст през последните пет години и сега имат нужда от време, за да консолидират печалбите си преди отново да се захванат с надграждане над постигнатото.
Защо въпреки съветите на мнозина от пророците на фондовия пазар, настроението на пазара остава предимно мрачно? Освен масовата паника, типична за инвестиционната тълпа, донякъде причината се крие и в това, че биковете са се дегизирали в мечи кожи.
Те знаят, че най-подходящият момент да купуват, е когато пазарът удари дъното. И се чудят дали утрешния ден няма да донесе още прекрасни лоши новини.
Нещо повече –съществуват дори


Плюсове от намалената икономическа активност.



Въпреки че отстъпи на заден план и вече по-рядко заема първите страници в пресата, глобалното затопляне остава сериозен проблем за човечеството. Спадът в производството в глобален мащаб означава и по-малко излъчени вредни емисии. И въпреки че съществуваха тревоги, че правителствата ще оттеглят подкрепата си за развитието на алтернативните източници на енергия, засега тези опасения не се сбъдват. Специално в България затишието, което предстои, може би ще успее да опази последните кътчета девствена природа от нахлуването на бетона. Страната ни бе на крачка да повтори тъжния пример на Испания, където презастрояването съсипа крайбрежните курорти и унищожи именно актива, заради който инвеститорите избираха да закупуват имоти на Иберийския полуостров. В крайна сметка, неконтролируемият бум на строителната индустрия в крайна сметка се оказа и нейната смъртна присъда. Така че


България



Също има причини да се радва на кризата. Макар че много от хората, загубили работното си място или част от трудовите си доходи може и да не се съгласят, световните финанси се разлюляха в удивително подходящ за страната ни момент. Въпреки предупрежденията на анализаторите и усилията на Българска народна банка, която увеличи задължителните резерви на банките, кредитният бум не даваше убедителни признаци на успокояване, докато трезорите не се сблъскаха с дефицита на ликвидност на международно равнище. Историята, разиграла се отвъд океана дава ясна представа какви са последиците от подобни кредитни пиршества. За щастие, трезорите в България уловиха навреме променящият се вятър и повишиха критериите за отпускане на средства. Поне засега, обемът на необслужваните кредити в България остава в безопасни граници.
Въпреки че никой не отрича, че световната криза се отразява негативно и на родната икономика, всяка монета има две страни, и дори и настоящите проблеми имат своите положителни измерения. Докато само преди година българите изтъкваха инфлацията като една от най-големите си тревоги, сега се очаква тя значително да се успокои. Ако се сбъднат плановете на управляващите, възможно е дори да станем свидетели на безпрецедентно чудо – поевтиняване на някои комунални услуги, като например отоплението.
И въпреки че опозицията хвърли много усилия в критикуването на бюджетния излишък, трудните времена които предстоят, ще докажат, че фискалната дисциплина си е заслужавала.


Отливът на чуждестранни инвестиции



на фона на огромния дефицит по текущата сметка е един от най-сериозните негативи за икономиката ни. Това донякъде отразява нормалното оттегляне от риска на глобалните играчи, но от друга страна се дължи на негативния имидж на България зад граница. Ако правителството успее да демонстрира убедителни усилия за борба с корупцията и организираната престъпност, след отшумяване на първоначалната паника е възможно много от чуждестранните инвеститори да насочат поглед именно насам, възползвайки се от политическата стабилност, благоприятното географско разположение и сравнително евтината работна ръка в страната.
И споменавайки пазара на труда, не трябва да се забравя факта, че точно преди избухването на кризата българските работодатели се оплакваха от липса на кадри. Според мнозина наблюдатели, този глад все още съществува, поне що се отнася до квалифицирания персонал. Дори и най-тежките на пръв поглед беди могат да крият невидима благословия. И ако някои от работниците, оказали се отново на пазара на труда, решат да използват случая, за да повишат квалификацията си, може да се окаже, че понякога наистина всяко зло е за добро.










Инвестиции по време на криза

Трите правила на Уорън Бъфет






  • По време на криза, парите в брой, съчетани с кураж, са безценни

  • Не инвестирай в неща, от които не разбираш

  • Не се опитвай да уловиш падащ нож, преди да прецениш риска дали ще хванеш дръжката













Пророците в годината на бика





  • “Купувайте американски акции. Аз го правя. Личното ми портфолио, в което преди фигурираха само щатски съкровищни ценни книжа, скоро ще представлява 100% американски акции. Едно просто правило диктува решението ми: страхувай се, когато другите са алчни, и бъди алчен, когато другите се страхуват. Нека изясня: аз не мога да предвидя краткосрочните движения на фондовия пазар. Нямам ни най-малка представа кои акции ще се по-скъпи или по-евтини след месец – или година. Това, което е много вероятно обаче е, че пазарът ще се вдигне, и то вероятно значително, далеч преди икономиката. Ако чакаш да видиш червеношийката, пролетта вече ще е отминала.”


    Уорън Бъфет, главен изпълнителен директор на холдинговата компания Berkshire Hathaway


  • „Крахът на фондовия пазар създаде изключителни възможности за покупка и смятам, че сега е времето за действие. Можеш просто да избереш 50-те най-добри компании в света със стабилни баланси и силен капиталов поток. Бих включил и някои подценени банки. Както казва Уорън Бъфет, сега е прекрасен момент за дългосрочни инвестиции”


    Робърт Лойд Джордж, правник на бившият британски премиер Дейвид Лойд Джордж и главен изпълнителен директор на Lloyd George Management, Хонконг


  • „Сигурен знак за стойност са компаниите с безупречна история на дивидентите, осигуряващи възвращаемост от 50 до100% над 10 годишните съкровищни бонове. Вземете за пример BP и Royal Dutch Shell. Такива възможности не се откриват всеки ден – изследванията сочат, че голяма част от дългосрочната възвращаемост на акциите идва от дивиденти. Те са жизненоважна защита срещу дългосрочната инфлация.”

    Уилям Томсън, председател на Private Capital Ltd, Хонконг и съветник на Axiom Funds and Finavestment, Лондон













Ветераните
Компании, които оцеляха на кризата от 30-те






  • The Coca Cola Company
    Основана: 1892 г.

    Предмет на дейност: производство и дистрибуция на безалкохолни напитки

    Пазарна капитализация: 99.05 млрд. щатски долара

    Нетна печалба за 2008 г.: 5.8 млрд. долара


  • The Walt Disney Company
    Основана: 16 октомври 1923 г.

    Предмет на дейност: развлекателна дейност и филмови продукции

    Пазарна капитализация: 32.54 млрд. долара

    Нетна печалба за 2008 г.: 4.43 млрд. долара




  • Ford Motor Company
    Основана: 16 юни 1903 г.

    Предмет на дейност: автомобилостроене

    Пазарна капитализация: 3.77 млрд. долара

    Нетна загуба за 2008 г. (трето тримесечие): 129 млн. долара