Преди да изтеглят кредит в йени или швейцарски франкове, за потребителите е най-добре да се посъветват с консултант |
Според анализи, публикувани в пресата, кредитите в швейцарски франкове и йени ще стават все по-популярни сред българските потребители. Като причина за това се изтъкват разликите в лихвените проценти, като например при заемите във франкове те се движат между 4.8 и 6%, а при тези в евро – между 6.6 и 8.5 на сто.
Цитираните експерти изчисляват, че при кредит на стойност 50 000 евро за 20 години при лихва 6% във франкове и 7.2% в евро, в първия случай вноската се оказва с почти 10 на сто по-ниска. При същия по размер кредит, с 30-годишен срок, разликата вече надминава 13%.
На пръв поглед това звучи привлекателно, но преди да започнат да търсят оферти за отпускане на кредит в екзотични валути, потребителите би трябвало да си зададат няколко съществени въпроса.
В каква валута са приходите ви?
Най-основният момент, който не трябва да се пренебрегва е, че повечето българи получават заплатите си в български лева, така че валутните разлики могат да окажат съществено влияние върху общите разходи по обслужване на задълженията им.
В условията на финансова криза, както японската йена, така и швейцарския франк имат репутацията на убежище за инвеститорите. Те не само поддържат стабилни разменни нива спрямо други валути, но дори отбелязват поскъпване. За последната година, йената се е покачила с 5.47% спрямо еврото, а при швейцарският франк това повишение е съответно 4.13%.
Това означава, на всеки сто лева, който един български потребител би заплащал за обслужване на кредита си в тези валути преди година, сега се падат съответно 105.47 и 104.13 лв. Не трябва да се забравя и че в тази сметка не влизат разходите по обмяна на валутата.
Допълнителен риск идва и от там, че е практически невъзможно да се прецени точно какво ще е бъдещото развитие на валутните курсове, особено когато става дума за дълги периоди от време, каквито са сроковете по много кредити. Въпреки това, поне в по-краткосрочен план може да се предвидят общите тенденции, базирайки се на поведението на пазарите в подобни ситуации в миналото, и на общите макро-икономически зависимости.
Какви са очакванията за бъдещия курс на йената и швейцарския франк?
Едва ли не традиция е при всяка криза, застрашаваща щатския долар, като една от най-заинтересованите страни да действа не толкова Федералния резерв, колкото Японската банка. В подобни случаи, както беше например след паниката, породена от бомбените атентати от 11-ти септември, тя се включва с масови интервенции, за да задържи и дори обърне поевтиняването на зелените пари. Това е така, защото икономиката на Страната на изгряващото слънце е силно зависима от експорта, а основен външен пазар е именно САЩ. Всяко поскъпване на йената спрямо долара прави японската продукция по-скъпа за американските потребители – а оттам и по-неконкурентоспособна. Историята обаче сочи, че колкото и да са масирани тези акции на Японската и други азиатски банки, те рядко се оказват от убедителна помощ за долара.
Колкото и да са полезни аналогиите с миналото, трябва да се има предвид, че при настоящата криза един основен фактор е по-различен, и анализаторите все още са разколебани по въпроса какво ще е неговото влияние върху бъдещия курс на йената. За пръв път от 25 години насам, през август Страната на изгряващото слънце отчете търговски дефицит. Според някои пазарни експерти, в дългосрочен план това ще натежи на японската валута в посока надолу и ще накърни репутацията й на сигурно убежище на инвестициите. Други обаче не са съгласни с тази теза и изтъкват, че структурата на общия баланс по текущата сметка на Япония се променя, като вече от няколко години излишъкът при инвестиционните потоци далеч надвишава търговския баланс. Затова и цикличните промени при вноса и износа на стоки няма да окажат съществено влияние на валутния курс.
Що се отнася до швейцарския франк, котировките му спрямо останалите основни валути може да се покачат, докато играчите на пазара използват стабилната му репутация, за да защитят инвестициите си в условия на финансова криза.
Примерът на Унгария
Въпреки че при кредитите в нетрадиционни чужди валути определянето на най-изгодната оферта е сложна задача, този подход, който все още е новост за България, е широко разпространен в много други държави в Източна Европа.
Към края на миналата година, около 80 на сто от всички нови ипотечни заеми и кредити за малкия бизнес в Унгария бяха отпускани именно в швейцарски франкове. Освен за рисковете, свързани с евентуален спад на курса на форинта, тогава анализаторите предупредиха и за една по-обща опасност, произтичаща от тази ситуация. Доминацията на заемите, отпуснати в швейцарски франкове означава, че страната попада под влиянието не толкова на собствената си национална монетарна политика, колкото под тази на Швейцария – страна, която дори не е член на Европейския съюз.
Въпреки това, повечето унгарски потребители вярват, че преди очакваното присъединяване към евро-зоната, курсът на форинта ще се запази стабилен.
Подобно на Унгария, тенденция на интерес към заемите в чужди валути се регистрира и в Хърватска, Румъния, Полша, и Балтийските държави. В различните страни обаче популярността на франковете, еврото, доларите и йените, както и комбинациите между тях, варира.
Нуждата от консултант
От всички тези доводи в никакъв случай не следва непременно извода, че тегленето на кредит в по-непознати на българския пазар валути е неразумен ход. Напротив, в зависимост от конкретните условия, предлагани от обслужващата банка, и от естеството на приходите на даден потребител, подобно решение може да се окаже най-разумното. Преди да подпише договор обаче, е добре клиентът да се обърне към външен консултант, който да му помогне да свери различните оферти и възможности, или да потърси допълнителна информация на специализираните сайтове като bgwebcredit.com.
Няма коментари:
Публикуване на коментар