Минимум два пъти по-голям е разходът, ако платите и двете застраховки - а дали си струва? |
За съжаление въпреки всички усилия на медиите и на правителството пътните инциденти не само, че не намаляват, но и дават все повече жертви. Материалните щети често са сериозни, дори когато привидно катастрофите са от леките. Никой не е застрахован, че няма да бъде волен или неволен участник в такова събитие, затова и мерките, които трябва да се вземат от водачите на автомобили, трябва да бъдат навременни и добре обмислени.
Застраховка „Гражданска отговорност” е задължителна според Закона за застраховането. Тя е предназначена за собствениците, ползвателите, държателите и водачите на моторни превозни средства, регистрирани в страната. Тя обаче не дава никакви компенсации за собственика на автомобила, ако вследствие пътен инцидент или друго събитие колата му се нуждае от ремонт или подмяна на части, както и ако бъде открадната.
В този смисъл, ако задължителната застраховка „Гражданска отговорност”, платена от всеки водач на автомобил, е защита за останалите участници в движението, то „Автокаско” покрива щетите на застрахования.
Разбира минимум два пъти по-голям е разходът, ако платите и двете застраховки. Ако обаче изберете най-добрата оферта на застрахователна компания, можете да получите редица намаления и бонуси, а двете застраховки ще ви дадат възможност да покриете ненадейни разходи за автомобила си. За да улесните своя избор може да потърсите професионална консултация на адрес: zastrahovamSE.com
Какво точно покрива "Гражданска отговорност"?
Задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите покрива отговорността на водачите за причинените на трети лица имуществени и неимуществени вреди, свързани с притежаването и използването на моторно превозно средство.. Изплащат се до 2 000 000 лв. за всяко събитие при едно пострадало лице или до 10 000 000 лв. за всяко събитие при две или повече пострадали лица, както и за вреди на имущество в размер на 2 000 000 лв. за всяко събитие.
Застрахована е отговорността на водача, когато той виновно нарани или убие хора, както и ако повреди или унищожи друго МПС и/или имущество. Застраховката се отнася и за пропуснати ползи, които са пряка последица от произшествието. Има възможност за възстановяване на направените разходи във връзка с предявяването на претенция за обезщетение, ако бъдат оправдани.
Според текстовете в Закона не се считат за трети лица водачът на моторното превозно средство, съпрузите и роднините по права линия до втора степен включително на застрахованите.
Какво не покрива "Гражданска отговорност"?
Застраховката не покрива отговорността на застрахования като превозвач на товари. Според чл. 268 от Кодекса на застраховането застрахователят не заплаща обезщетение за вредите, претърпени от виновния водач на моторното превозно средство; не се отнася за вредите, причинени на имуществото на пътник в МПС, управлявано от виновния водач, или на имуществото на член на семейството на виновния водач; не покрива вредите, причинени при използването на МПС за участие в състезания ; както и за вредите, причинени при използване на автомобил по време на акт на тероризъм или война, при условие че увреждането на третите лица е в непосредствена връзка с такъв акт.
Права на пострадалия при настъпване на инцидент
Ако пострадате при при пътен инцидент, имате право да искате обезщетението пряко от застрахователя на водача, причинил катастрофата. За целта трябва да имате протокол за пътно-транспортно произшествие от КАТ, както и документи от лекар, удостоверяващи травмата или здравословните проблеми, вследствие на инцидента. Ако виновникът за пътно-транспортното произшествие избяга, служебно се завежда дело срещу неизвестен извършител и обезщетението ще се забави, докато се установи кой е виновникът за злополуката, ако разбира се той бъде открит.
При липса на сключена застраховка „Гражданска отговорност”, няма застраховател, който да обезщети пострадалия. По тази причина пътните власти винаги проверяват дали е налична действаща полица за платената задължителна застраховка.
Ако виновникът за пътния инцидент има сключена застраховка "Гражданска отговорност", застрахователят встъпва в правата на застрахования до размера на платеното обезщетение.
При настъпване на катастрофа водачът на автомобил е длъжен да направи всичко по силите си за спасяване на пострадалите и за ограничаване вредите, причинени на имуществото. В последствие той трябва да предостави на увреденото лице или лица личните си данни, необходими за предявяване на претенция, както и данните за полицата по задължителна застраховка "Гражданска отговорност". В 7-дневен срок от събитието той трябва да се свърже със застрахователя и да го уведоми за предявените срещу него искове или за плащанията, които е извършил.
Какво отличава „Каско” от „Гражданска отговорност”
Ако „ Гражданска отговорност” защитава трети лица, участници в пътен инцидент, „Автокаско” осигурява обезщетяване на собственика или водача на МПС- при увреждане, кражба или пълно унищожение на Вашия автомобил. Тя не е задължителна застраховка и се прави по желание, а размерът й зависи от покритието, което сте избрали.
Обикновено застраховката влиза в сила след изтичане на стандартната гаранция на производителя на автомобила от 24 месеца и може да се сключи за срок от 12 месеца, 24 месеца или 36 месеца. При автомобили с гаранция на производителя от 36 месеца е възможно осигуряването на застрахователно покритие за максимум 24 месеца.
Застраховка „Гражданската отговорност” от своя страна се сключва всяка година и трае максимум 12 месеца.
Застраховка “Каско” на МПС осигурява застрахователното покритие за територията на Република България и за чужбина – без заплащане на допълнителна премия и след издаване на добавък за пътуване на МПС извън територията на България. Не може да се сключи застраховка „Автокаско” без да бъде платена застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите и издаден към нея сертификат “Зелена карта”. За чужбина покритието по застраховката обикновено е валидно до 60 дни в рамките на една календарна година при управление на превозното средство на територията на континентална Европа.
Какво покрива застраховка "Автокаско"?
Ако станете участник в пътен инцидент, автомобилът Ви бъде откраднат или ако сам или трето лице причини вреда на колата, застравателната компания покрива част или изцяло бъдещите разходи за сервизни и други услуги.
Размерът на признатите разходи зависи от сключения договор. Застрахователната премия се определя въз основа на кубатурата на двигателя, желания срок на застраховката и нивото на покритие на удължената гаранция. Обикновено застрахователите включват средно 20% завишение за автомобили, за които са минали от 12 месеца до 21 месеца (включително) от датата на първа регистрация, както и завишение средно 50% върху цената за автомобили с двигателя над 1 400 куб. см и задвижване 4 x 4 .
Застрахователната премия може да се определи и като процент от застрахователната сума, ако бъде сключен такъв договор.
Застраховката “Каско” на МПС може да бъде с покритие за всички рискове (пълно каско) - покрива пълна загуба или частична щета на застрахования автомобил при много събития:
- Кражба на автомобила ;
- Пожар и/или експлозия, възникнал и по време на престой при неработещ двигател, в резултат на техническа неизправност и/или случайно събитие;
- Пожар и/или експлозия по време на престой и неработещ двигател, вследствие на гръм (мълния);
- Пожар и/или експлозия по време на движение на МПС и при включване и работа на двигател по време на престой;
- Природни бедствия;
- Авария, произлязла от сблъскване с автомобил или с други подвижни и неподвижни предмети, от удар с хора и животни, от препятствия по пътното платно;
- Злоумишлени действия на трети лица, изразяващи се в механично, химично или друго въздействие върху застрахованото МПС;
- Пълна загуба или частична щета на застрахования автомобил от друго пътно превозно средство, човек, животно или предмет, когато застрахованата кола е паркирана;
Застрахователната полица „Частично каско” включва покриване на щети при:
- Пожар и/или експлозия, възникнал/и по време на движение и при включване и работа на двигател по време на престой;
- Авария, произлязла от сблъскване с друг автомобил или с други подвижни и неподвижни предмети, от удар с хора и животни, от препятствия по пътното платно като земни и скални маси, падащи дървета и клони, падащи предмети от сгради и летателни тела.
- Злоумишлени действия на трети лица върху застрахованото МПС;
- Пълна загуба или частична щета на застрахования автомобил от друго пътно превозно средство, човек, животно или предмет, когато застрахованото МПС е било паркирано;
Застрахователната полица „Минимално Каско” включва покриване на щети при пожар и/или експлозия по време на престой при неработещ двигател, в резултат на техническа неизправност и/или случайно събитие, както и щети при природни бедствия.
Договорената застрахователна сума по „Автокаско” не може да надвишава действителната стойност на МПС към датата на сключване на застраховката, определена съобразно фактурната стойност на превозното средство към датата на първата му продажба. Включените в затраховката компоненти на моторното превозно средство са двигател; синхронизиращи ремъци; трансмисия; съединител; задвижване; охлаждащи системи; горивна система; кормилна система; турбо (монтирано в завода производител); предно и задно окачване; спирачна система (и ABS); електрическа система; климатик; каросерия интериор и екстериор.
В допълнение покритието по застраховката включва маслени уплътнители; кожуси; работни материали. Маслата, масленият филтър и антифризът са покрити, само ако е наложително да бъдат подменени поради повреда на част, която е покрита по тази застраховка.
В този смисъл тази застраховка покрива много повече рискове, които могат да бъдат следствие на инцидент в сравнение с „Гражданска отговорност” и пряко защитават интересите на собственика на колата като осигурява средства за бъдещи разходи по автомобила.
Процедура за получаване на обезщетение по застраховка „Автокаско”
При настъпване на застрахователно събитие, застрахованият е длъжен да уведоми застрахователната компания в зависимост от събитието в срок от 24 часа до 5 работни дни.
При пътен или друг инцидент с материални щети има няколко варианта за получаване на застрахователното обезщетение.
То се определя по представени оригинални фактури от официален сервиз на вносителя на автомобила или чрез издаване на “възлагателно писмо” за извършване на ремонта в сервиза, без участие на застрахования в разплащанията. Има възможност за издаване на възлагателно писмо за извършване на ремонта в автосервиз, с който застрахователят е сключил договор за извършване на автосервизни услуги (доверен сервиз). Обезщетението ще бъде изплатено и по представени оригинални фактури от друг сервиз след изрично писмено съгласие на застрахователя или по експертна оценка на оторизирано от застрахователя вещо лицел
За автомобили над дванадесет години от датата на производството, за които не е заплатена допълнителна застрахователна премия, застрахователното обезщетение се определя по експертна оценка на оторизирано вещо лице.
Застрахователят се произнася за „тотална загуба”, ако общите разходи за възстановяване на автомобила надхвърлят 75% от застрахователната сума, както и когато с настъпването на последната щета, изплатените до този момент застрахователни обезщетения надвишават 80 % от застрахователната сума.
Специални оферти при „Гражданска отговорност” + „Автокаско”
Много затрахователни компании предлагат комбиниране на задължителната застраховка с покрития по „Автокаско” като при сключването на двете в една компания се получават допълнителни бонуси- възможност за безплатно разширяване на териториалното покритие на „Каско”; безплатни удостоверения за застрахователна стойност, необходими при покупко- продажба на автомобил; възстановяване на разходи за престой на увреденото МПС на паркинг до 7 дни; поемане на транспортни разноски за репатриране и други.
Обикновено в края на всяка календарна година се сключват най-много застраховки „Гражданска отговорност” и затова по време на кампаниите застрахователите предлагат промоции и специални оферти за клиентите си.
Няма коментари:
Публикуване на коментар